Ile jest rodzajów automatycznych systemów składowania i który powinniśmy wybrać?

Jest wiele różnych rodzajów automatycznych systemów składowania. Każdy z nich jest tak skonstruowany, aby sprostać wymaganiom indywidualnych projektów. Regały automatyczne są często połączone z dedykowanym oprogramowaniem, co pomaga jeszcze lepiej zoptymalizować procesy.

Pragniemy pokrótce przedstawić kilka różnych typów automatycznych systemów składowania. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o nich więcej, możecie się z nami skontaktować.

 

Regały windowe – znane także jako VLM (Vertical Lift Module). Rodzina regałów Kardex Shuttle XP

W tym typie urządzenia półka dostarczana jest do okna dostępowego. Za każdym razem, gdy towar zostanie z niej pobrany, odkładana jest na właściwe miejsce w regale. Możliwa jest jednoczesna obsługa dwóch półek w oknie modelu Shuttle XP, co dodatkowo zwiększa wydajność procesu kompletacji. Standardowa szerokość półki wynosi od 1 250 mm do 4 050 mm. Wybór wielkości i rodzaju półek zależy od tego, co ma być na nich przechowywane. Jeśli dostęp do składowanych produktów ma być rzadszy, dobrym rozwiązaniem może być najszersza półka. Towary, na które jest częste zapotrzebowanie, lepiej jest przechowywać w kilku węższych urządzeniach – wszystko zależy od specyfikacji wymagań. Przy takiej konfiguracji operator może poruszać się pomiędzy urządzeniami bez potrzeby oczekiwania na półki.


Istnieją też takie regały windowe, w których trzymane są palety lub skrzynie. W porównaniu do systemów składowania przeznaczonych wyłącznie do palet, automatyczny system windowy jest dużo bardziej elastyczny, bo dostępna przestrzeń jest w pełni wykorzystywana, a przestrzeń pomiędzy składowanymi towarami jest zredukowana do minimum. Oznacza to, że na takiej samej powierzchni można przetrzymać więcej towarów w systemie z automatycznymi półkami niż w standardowym stacjonarnym regale na palety. Co więcej – w regale automatycznym można składować towary w 28 różnych wariantach wysokościowych. Oznacza to, że za każdym razem możliwe jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie dostępnej wysokości. W systemach, w których przechowywane są towary w pudełkach, wysokość magazynu automatycznego jest determinowana wysokością opakowań. Półka może także zostać podzielona przegródkami w dowolny sposób, najbardziej optymalny dla użytkownika. Jeśli chodzi o wydajność, nie ma tu żadnych ograniczeń. Samemu określa się, jaki poziom wydajności chce się osiągnąć poprzez wybór odpowiedniej kombinacji rozmiaru półek i ilości regałów. Większa ilość systemów z mniejszymi półkami pozwala na szybsze pobieranie większych ilości towarów niż mniejsza ilość urządzeń z większymi półkami.

  
„Winda” oferuje największą możliwą pojemność i najlepszą elastyczność, dzięki czemu zadania magazynowe są realizowane na najwyższym poziomie.

 

Zasada działania „paternoster”. Modele Kardex Megamat RS.

W połączeniu z oprogramowaniem, Kardex Megamat RS jest najszybszym automatycznym systemem magazynowym na świecie i jest idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy do czynienia z potrzebą częstych i regularnych pobrań. Istnieją takie wdrożenia, gdzie pojedyncze urządzenie Kardex Megamat jest w stanie dostarczyć od 500 do 1 000 półek na godzinę. Dodatkowo, proces załadunku i pobierania może być w pełni zautomatyzowany – pojemniki z artykułami są w automatyczny sposób pobierane, umieszczane na przenośnikach i transportowane do strefy konsolidacyjnej.

 

Podsumowując, Kardex Megamat jest używany w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na artykuły jest częste i operatorowi dedykowany jest jeden automatyczny system składowania.

 

„Paternoster” Kardex Megamat i „winda” Kardex Shuttle XP razemer

Kombinacja systemów windowych z karuzelowymi często jest najlepszym rozwiązaniem dla optymalizacji składowania. Kardex Megamat stosowany jest do przechowywania artykułów, do których potrzebny jest częsty dostęp, natomiast Kardex Shuttle XP lepiej sprawdza się do dużej ilości towarów pobieranych rzadziej. Film z firmy Alfa Laval w Søborg pokazuje, jak Shuttle XP i Megamat doskonale ze sobą współpracują. Na ogół system regałów automatycznych jest szybszy niż operator. System został zainstalowany w 2005 roku i nadal oferuje dostępność operacyjną na poziomie 99,98%.

 

Niski strop? To zadanie dla Kardex Horizontal

Wiele starszych budynków magazynowych, zwłaszcza w większych miastach, ma stropy na wysokości 2,5 – 3 metrów. Jednak i w tym przypadku jest możliwa oszczędność miejsca i osiągnięcie stosunkowo wysokiego poziomu efektywności. W niskich magazynach odległości, które pokonuje się piechotą, są często większe, a to wydłuża czas kompletacji zamówień. Z urządzeniem Kardex Horizontal wszystkie artykuły dostarczane są do jednego obszaru, gdzie odbywa się kompletacja. Nierzadko poziomy wydajności, po wdrożeniu horyzontalnego systemu magazynowego, wzrastają od 200 do 400 procent. Film z firmy Mister Minit świetnie obrazuje możliwości tego systemu.

 

 

Potrzebujesz więcej informacji?

Nie wahaj się i skontaktuj się z nami, jeśli tylko masz jakieś pytania. Nasi doświadczeni doradcy chętnie złożą Ci wizytę i doradzą najlepszą z dostępnych opcji dla Twojego przedsiębiorstwa – bez zobowiązań. Wyślij do nas e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. 
 
Jak mogę oszczędzić miejsce i zwiększyć wydajność z automatycznym systemem składowania?
Kliknij tutaj i przeczytaj, jak możesz to osiągnąć oraz obejrzyj krótki film.
 
OK